Pavol Demeš: Prečo učitelia nemôžu prehrať?

Pavol Demeš - koordinátor kampane A DOSŤ!

Zdalo sa to málo pravdepodobné, ale je to tu. Učitelia zrazu dýchajú na krk utečencom. Pre predvolebný diskurz a ozdravovanie nášho politického života je to veľmi dôležitá správa.

Bodom zlomu sa stáva zápas učiteľov za svoju dôstojnosť a budúcnosť našich detí, ktorý začal odkrývať dlhodobo ignorovaný alarmujúci stav nášho školstva. Moje tri dôvody, prečo učitelia v tejto fáze už nemôžu prehrať:

  1. Naštartovali oveľa širší zápas, ako len o svojich platoch

Učitelia svojou štrajkovou pohotovosťou prelomili strach a otvorili nielen tému platov, ale aj krízového stavu v našom školstve. Na zhoršujúcu sa situáciu už niekoľko rokov upozorňujú domáce i zahraničné zdroje. Alarmujúce fakty získané z medzinárodných meraní sme v rámci kampane A DOSŤ! zhrnuli do 9 Alarmov. Politickí stratégovia a komentátori už debatujú nielen o oprávnenosti požiadaviek učiteľov, spôsoboch, ktoré si zvolili a kapacite vlády ich realizovať, ale aj o ďalších témach.

Je to dobré, lebo bez rýchleho naštartovania nevyhnutných zmien budú rodičia i deti čoraz nespokojnejší . Všetci budeme čoraz nespokojnejší. Slovensko totiž bez vzdelaných ľudí v medzinárodnej konkurencii prepadne.

  1. Stúpli politikom na otlak

Učitelia a vedci dlhodobo upozorňovali na zhoršujúcu sa situáciu vo vzdelávaní. Písali a hovorili napríklad o katastrofálnom podfinancovaní školstva, klesajúcom záujme o učiteľské povolanie, deťoch i učiteľoch, ktorí neradi chodia do škôl, klesajúcej kvalite univerzít a vedy, o narastajúcom odchode najtalentovanejších mladých ľudí do zahraničia. Upozorňovali i na chaotické riadenie rezortu školstva, v ktorom sa za 26 rokov vystriedalo až 17 ministrov, z ktorých 9 zotrvalo v úrade menej ako 1 rok. Bol to až doteraz skôr hlas volajúcich na púšti. Káranie učiteľov, že zneužívajú a politizujú tému školstva, je nemiestne. Voľby sú o politike a politikoch, ktorí voličom ponúkajú riešenia. Nie sú o didaktike.

  1. Učiteľom pribúdajú spojenci

Dnes sa situácia mení. Na poplach bubnujú nielen učitelia, ale aj študenti, spoločenské elity, odborníci, aktivisti. Nie sú to len protestné akcie učiteľov, ale aj občianske kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska, Chceme vedieť viac, Za živé univerzity a ďalšie.

Napokon, akútna téma školstva a vzdelávania je politickou témou aj hlavy štátu. Andrej Kiska hovorí o obavách z budúcnosti našich detí, strate prestíže učiteľov a vyzýva občanov, aby sa teraz – pred voľbami – pýtali politikov, čo pre ne a budúcnosť našej krajiny urobia.

Je viac než pravdepodobné, že téma vzdelávania už nevyprchá ani po voľbách. Pred našimi politikmi teda stojí unikátna výzva – ponúknuť verejnosti pred voľbami zrozumiteľné riešenia a uzavrieť celospoločenskú dohodu o smerovaní vzdelávania a navýšení financií do školstva.

Pavol Demeš, koordinátor kampane ADOSŤ! a člen Správnej rady Univerzity Komenského